Απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό
Αναπάντεχη απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε το προβάδισμα με 2-0 αλλά τελικά ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Λεβαδειακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ιδανικά, με τον Τσικίνιο να πετυχαίνει το 1-0 στο 4’ ύστερα από συνεργασία του με τον Κρίστοφερ Βέλντε. Αρχικά, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά μετά την εξέταση μέσω VAR, κατακυρώθηκε. Ο Ελ Κααμπί αύξησε το σκορ σε 2-0 στο 21′ από την άσπρη βούλα, μετά από χέρι του Κυριάκου Παπαδόπουλου.

Η αντίδραση της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου ήρθε πριν την ανάπαυλα, με τον Όζμπολτ να σκοράρει από το πέναλτι στο 45’+1’, κάνοντάς το 2-1. Η ισοφάριση ήρθε στο 57’ από τον Γιαννιώτα, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Τζολάκη, “παγώνοντας” την ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες, με τον Γκροφ να κρατά την ισοπαλία αποσοβώντας σουτ από τον Ρόμαν Γιάρεμτσουκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Λεβαδειακός εξασφαλίζει έτσι έναν σημαντικό βαθμό εκτός έδρας, σημειώνοντας τον πρώτο θετικό αποτέλεσμα στον Πειραιά από το 1993.

Ο Ολυμπιακός τώρα καλείται να ανασυνταχθεί ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με τη Μάλμε στο UEFA Europa League, που είναι προγραμματισμένος για τις 24/10. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταύρος Τσιμεντερίδης και υπήρξαν πολλές κίτρινες κάρτες, με την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να βρίσκεται σε αναζήτηση της παλιάς της φόρμας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων περιλάμβαναν σημαντικές αναγκαστικές αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να ξεκινά τον αγώνα με τους Τζολάκη, Ροντινέι, Ελ Κααμπί, Έσε, Τσικίνιο, Κάρμο, Ορτέγκα, Βέλντε, Μασούρα, Μουζακίτη και Ντόη, ενώ ο Λεβαδειακός με τους Γκροφ, Λαμαράνα, Παπαδόπουλο, Πλέγας, Μορέιρα, Τσοκάι, Λιάγκας, Πεντρόζο, Γιαννιώτας, Τσάπρας και Όζμπολτ.

Πηγή: kathimerini.gr