Παναθηναϊκός νικά τον ΟΦΗ και αφιερώνει τη νίκη στον Τζορτζ Μπάλντοκ
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε μια σημαντική νίκη με 1-0 επί του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League. Ο Τετέ ήταν ο ήρωας της αναμέτρησης, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα στο 6ο λεπτό του αγώνα. Η νίκη αυτή έχει μεγάλο ψυχολογικό βάρος για την ομάδα, καθώς πραγματοποιείται στην “βαριά σκιά” του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ, που συνέβη τη νύχτα της 9ης Οκτωβρίου.

Λίγα λεπτά μετά το γκολ, ο Τετέ σήκωσε ψηλά τη φανέλα του Τζορτζ Μπάλντοκ, με όλους τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Παναθηναϊκού να ενώνουν τα χέρια τους και να κοιτούν προς τον ουρανό, προσφέροντας έναν φόρο τιμής.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του ΟΦΗ έγινε πιο επιθετική. Ο τερματοφύλακας Ντραγκόφσκι του Παναθηναϊκού κατόρθωσε να αποκρούσει δύο επικίνδυνες προσπάθειες στα 55’ και 56’ από τους Σενγκέλια και Γκονζάλες, διατηρώντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Η ομάδα των “πρασίνων” συνέχισε να έχει τον έλεγχο της μπάλας και προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμά της με πιθανές ευκαιρίες, όπως αυτή στο 72′ όταν η σέντρα-σουτ του Τετέ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Ο Παναθηναϊκός φέρνει στο τέλος της match την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη Λίγκα για τη φετινή περίοδο και την αφιέρωσε στον αδικοχαμένο Τζορτζ Μπάλντοκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αθανάσιος Τζήλος, ενώ ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τη βελτίωσή του συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια του, αποδεικνύοντας ότι είναι σε καλό δρόμο.

Πηγή: kathimerini.gr